1,5 kg marhapofa
húslevesbe való csontok
3-4 sárgarépa
3-4 fehérrépa
3 fej vöröshagyma
egy kisebb zellergumó
3-4 cékla
3-4 közepes krumpli
fél fej káposzta
babérlevél
egész feketebors
pár gerezd fokhagyma
egy kis fej édeskömény
10 dkg vaj
petrezselyem
tejföl
fekete kenyér szeletek megkenve orosz mustárral
só
A borscs - nagyon leegyszerűsítve - egy klasszikus húsleves céklával. Az első művelet a csontok körbepirítása egy nagy lábosban, majd a marhapofa felkockázása nagyobb darabokra és szintén körbepirítása. Ezután a csontokra és a pofákra hideg víz kerül, a mennyiségét már a vendégek végső számához igazítsuk. A hideg víz első felforrása után lehabozzuk, de erre még később többször is sor kerülhet (ha például velőscsont is került a levesbe). A vízbe 2 egész vöröshagyma, jó pár babérlevél, zellergumó, néhány gerezd fokhagyma és egy kis marék egész feketebors is megy. A marhapofa lassan készül, mi legalább 4 órán át főztük. Ha már majdnem puha, akkor kivesszük a csontokat és a szétfőtt zellergumót, ezután jöhetnek bele a következők: hasábokra vágott cékla 1 fej vöröshagymán és kis vajon előzetesen megpárolva, felkarikázott répák szintén vajon előzetesen párolva, csíkokra vágott káposzta, felkockázott krumpli, só. Amint a zöldségek megpuhultak, tálalás előtt apróra vágott fokhagymát és szintén apróra vágott édesköményt szórunk a levesbe, még 5 percet forraljuk. A tálalás során a levesbe fokhagymás tejfölt és apróra vágott petrezselymet teszünk, orosz (erős) mustáros fekete kenyérrel kínáljuk. A borscs, mint oly sok húsos leves, igazából az elkésztés másnapján a legfinomabb, akkorra érnek ugyanis össze az ízei.
Langyos sertésszűz vaníliás-zöldborsos-kókusztejes sütőtök kockákkal (4 főre)
2 sertészűz
1 ek durva só
1 ek durvára tört színes bors
40 g vaj
Köret:
1 kk vaníliás zöldbors
1 csipet só
1 csipet barnacukor
2 dl kókusztej
20 dkg sütőtök
A szűzpecsenyét durva só és durvára őrölt bors keverékébe hempergetjük, kicsit belenyomkodjuk. Műanyagfóliába, majd alufóliába csomagoljuk, 4 órára hűtőszekrénybe tesszük. Amikor kivesszük, a fűszereket alaposan letöröljük, de nem mossuk le. 30 percig hagyjuk szobahőmérsékleten állni. Akkora serpenyőben készítjük, amelyben épp elfér. A serpenyőben a vajat közepes lángon melegítjük. Mikor barnulni kezd, beletesszük a sertésfilét, körbesütjük. 5 perc múlva 10 g friss vajat adunk hozzá. Ezt a műveletet 5 perc múlva megismételjük. Közben gyakran locsoljuk. Egyenletesen kapjon színt, de még ne készüljön el, mert a pihenés alatt tovább fog készülni. Amikor elkészült, alufóliába csomagoljuk, és 10 percig állni hagyjuk. A szűzpecsenye akkor a legjobb, amikor már szinte teljesen átsült, de még van egy kis rózsaszínség a belsejében (a maghőmérséklet ilyenkor 60-62ºC). (forrás)
A sütőtököt kb. 1x1 cm-es kockákra vágjuk és vajon átpirítjuk (fontos, hogy ne puhuljon meg túlságosan). A kókusztejet a borssal, cukorral és sóval összeforraljuk és ebben főzzük készre (ressre) a sütőtök kockákat.
Bárányborda vadborssal, rozmaringos-szecsuáni borsos krumplipürével, salátával (4 főre)
1 bárányborda
1 fej fokhagyma
4 szál friss rozmaring
1 ek durva só
1 ek vadbors
Püré:
0,5 kg burgonya
1 dl tej
25 dkg vaj
1 ek szecsuáni bors
2 szál friss rozmaring
Saláta:
25 dkg rukkola
1 gránátalma
3 ek olívaolaj
1 ek citromlé
1 ek lime lé
1 kk dijoni mustár
1 kk barnacukor
A bárányt besózom beborsozom és a fokhagymával, rozmaringgal, együtt beteszem a sütőbe 180 fokra. Sütöm 1-1,5 órán át, közben locsolgatom. Elkészítem a krumplipürét: a burgonyát kockákra vágom és felteszem főzni. A főzőviszbe teszek sót, rozmaringot és szecsuáni borsot. Ha megfőtt, még melegen hozákeverem a tűzforró tejet, majd a hideg, kockákra vágott vajat. Habverővel krémesre/habosra keverem
A salátához összekeverem a vinaigrette-et: olaj, citromlé, limelé, barnacukor, mustár, gránátalma magok. Tálalásnál a tányérokra rukkolából kis halmot teszek és meglocsolom a vinaigrette-tel.
Hosszúborsos csokoládéganache kakaós piskótával
280 g étcsokoládé
3 dl tejszín
hosszúbors
6 tojás
12 dkg liszt
12 dkg kristálycukor
3 ek kakaópor
A piskótához a tojásfehérjéket verd a cukor egyharmadával habbá, ugyanígy a sárgájákat és a maradék cukrot. Add a sárgájához óvatosan a fehérjehabot, majd szitáld hozzá a lisztet és a kakaóport. Öntsd sütőpapírral bélelt sütőlemezre és tedd 160 fokra előmelegített sütőbe kb. 20 percre. Közben gőz fölött olvaszd fel a csokit és ízesítsd a borssal. A tejszínből verj kemény habot, majd keverd az olvasztott csokihoz. Habzsákból nyomd a kihűlt piskótára. Tálaláskor adhatsz hozzá eperlekvárt.
Kecskesajt mousse Selim borsos birsalmával
250 g mascarpone
3 tojás
3 evőkanál cukor
1 vaníliarúd
150 g kecskesajtkrém
4-5 birsalma
4-5 evőkanál cukor
Selim bors
1-2 dl tejszín
A tojások fehérjét verd habbá 1 evőkanál cukorral, a sárgáját is keverd fehéredésig 2 evőkanál cukorral. A kecskesajtot keverd el a mascarponéval és a vaníliarúd kikapart magjaival, add hozzá a cukros tojássárgáját, majd óvatosan keverd bele a fehérjehabot. Tedd hűtőbe legalább 4 órára. A fűszeres birsalmához a megpucolt birsalmát egy kis vízzel a cukorral és a borssal főzd puhára, majd add hozzá a tejszínt, végül turmixold össze.
Masala Chai (kb. 20 főre)
1 l teljes tej
1 l víz
200 g barnacukor
4-5 cm gyömbér
1 ek zöld kardamom
1/2 ek fekete kardamom
1 ek édeskömény mag
1 ek szegfűszeg
1 ek csillagánizs
1/2 ek egész feketebors
2-3 rúd fahéj
1 ek fekete tea levél
A tejet a vízzel felforralom. A fűszereket (kivéve a gyömbért) egy serpenyőben szárazon megpirítom, utána mozsárban megtöröm, majd beleöntöm a felforralt tej+víz keverékbe. Ezután adom hozzá a barnacukrot, belereszelem a gyömbért és együtt főzőm az egészet kb 10-15 percig. Leveszem a tűzről és beleteszem a teát. Hagyom benne ázni kb 4-5 percig, majd kiveszem. Kész.
Nagyon köszönjük a Fűszerész közreműködését, a fotókért pedig ezúttal Sárinak vagyunk hálásak!
ZSTM
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése